Cukrář.cz

ReklamaKde vznikla první kavárna v Evropě

fiogf49gjkf0d

Pití černé kávy se přes africký kontinent přeneslo na evropské území a roku 1544 byla v Cařihradu otevřena první kavárna. Brzy však bylo požívání kávy všem pravověrným muslimům zakázáno, poněvadž káva prý podrývá zdraví a mate rozum. Skutečný důvod byl ale jiný, protože v kavárnách se začalo diskutovat o pollitice a o poměrech ve státě, a návštěvy v kavárnách se zvětšovaly, zatímco motlitebny zely prázdnotou. Později však byl zákaz odvolán a zřizování nových kaváren se ponechala absolutní volnost.

První kavárna ve střední Evropě vznikla ve Vídni roku 1685. Toho roku udělil císař Leopold I. Polákovi Koleczyckimu v odměnu za hrdinství ve válce s Turky privilej, zřídil si ve Vídni kavárnu.

V Praze prodával kávu jistý Georgius Deodatus Damascenus, který přišel z Arábie. Chodil po Praze v arabském oděvu a naléval chodcům vařenou kávu do koflíků, a nosil ji i do domů. Když pak zbohatl, zařídil si roku 1714 stálou místnost, první kavárnu v Praze na Malé Straně, nedaleko Mostecké věže.Dnes je neděle neděle 19. května 2024
svátek slaví Ivo, zítra Zbyšek

Top 5 měsíce

Reklama

Reklama Eiskon

Reklama

Reklama

(c) 2001-2024 Větrník, s.r.o. Všechna práva vyhrazena. Kurzovka.