Cukrář.cz

ReklamaOplatky a hořické trubičky

13.9.2019 | Autor: Jan Branislav | Formát pro tisk | Zaslat mailem | Do oblíbených

Pečení oplatek v v českých zemích má svou historii. Je známo, že již sv. Václav pekl vlastnoručně oplatky k mešním účelům. Za dob Žižkových píchaly se již všeobecně na Hořicku, Jičínsku a Bydžovsku.
Oplatka již svým označením je původu českého a upomíná na vzájemné podílení se při různých slavnostech a příležitostech. Zachované recepty, staré kleště a různé historické poznámky nám dokazují, že si naši předkové na oplatkách velice zakládali, a že je dovedli velice chutně připravovat, potírat máslem, cukrem, sypat skořicí, přidávat citronové kůry a vylepšovat různými oleji.
Bohatě zdobená dekorace v podobě náboženských či milostných motivů, rytířských symbolů, královských znaků, dotvářela jejich chuťový rámec.
Výroba trubiček se nejvíce tradovala v Hořicích a okolí.
Na přípravě těsta, potřebného k výrobě těchto trubiček záleží nejvíce. Recepty jsou různé. Do některých se přidává trochu medu nebo cukrového syrobu. Těchto přísad se však nesmí dávat příliš mnoho, protože trubičky potom vlhnou a nejsou chutné. Není ani vhodná větší dávka cukru, protože oplatka musí být křehká.
Nejdříve upečeme oplatky z příslušného těsta. Je vždy lépe je nechat 2 - 3 dny rozležet, není to však podmínkou. Po upečení kulatých oplatek potřeme tyto silně dobrým máslem a posypeme sypáním již dříve připraveným.
Zavíjení se provádí dvojím způsobem: Posypanou oplatku dáme do teplých (hladkých) kleští změknout a ihned na kleštích pomocí dřevěné kulaté hůlky zavineme.
Jednodušší je následující způsob: Položíme posypanou oplatku na kulatý, dírkovaný plech, který umístíme na hrnec s vařící vodou a oplatku, která rychle změkne, pomocí hůlky zavineme. Postupujeme-li tímto způsobem, musíme trubičky po zavinutí narovnat na drátěném sítku a dát do do trouby řádně vyschnout. Jsou velmi křehké a chutné.
Těsto:
1 kg mouky
2 - 4 žloutky
10 - 20 dkg cukru
1,5 l plnotučného mléka
Suroviny vypracujeme do hladkého těsta. Čím chceme mít oplatky slabší, tím řídčí musí být těsto. Čím mají být trubičky silnější, tím musí být těsto hustší.
Plnění: Na obyčejné trubičky stačí cukr, citron, vanilka a skořice.
Na lepší druh: Cukr, vanilka, jemně krájené oloupané mandle, citron, hrozinky. Chutné je také plnění z jemně pražených oříšků nebo griliáše.
Je možné zavinout pouze jednu oplatku, tím docílíme jednoduchých trubiček.
Chceme-li dosáhnout trubičky silnější, pak na silněji posypanou oplatku s dobrým plněním přiložíme další oplatku. Každou jednotlivou oplatku musíme potřít dobrým rozpuštěným máslem. Teprve potom zavinujeme.


Dnes je pátek 5. června 2020
svátek slaví Dobroslav, zítra Norbert

Top 5 měsíce

Reklama

Reklama Eiskon

Reklama

Reklama

(c) 2001-2020 Větrník, s.r.o. Všechna práva vyhrazena.