Cukrář.cz

ReklamaVánoce

22.12.2014 | Autor: red. | Formát pro tisk | Zaslat mailem | Do oblíbených

Vánoční stromeček

Čím jsou Vánoce blíže, tím více si všichni uvědomují, co všechno ještě nestihli udělat. Poslat pohledy, koupit dárek pro tetu, udělat rumové kuličky, sehnat stromeček. Další úkol předvánoční bojové hry. Vánoční stromky se prodávají na náměstích a volných prostranstvích a stojí každý rok stále více. Zase ta inflace! Podepisuje se na všem a její míru nejlépe zjistíte právě o Vánocích, kdy si vzpomínáte, že tohle bylo loni přece levnější! Stromky se prodávají v několika jakostech, tedy čím lepší jakost, tím hustší stromek. Nejdražší jsou ovšem jedle, pak borovice a nejlidovější cenu má smrček. Cenu vám prodavač stanoví podle výšky stromku. Nejnovějším trendem je ovšem umělý vánoční stromek, který vám doma nezačne kolem Silvestra opadávat, ale zase vás připraví o kus vánoční atmosféry "pravých" Vánoc. Zakoupený stromeček většina rodin umisťuje na balkony, kde zůstává až do Štědrého dne.

Když je uklizeno, cukroví napečeno, dárky nakoupeny, vánoční pohlednice poslány a stromeček na balkoně, zbývá si domluvit vánoční návštěvy příbuzných a známých, zkontrolovat stav vánočních ozdob, připravit se na vánoční večírek v zaměstnání, sehnat všechny správné ingredience na bramborový salát a koupit kapra


Štědrý den

A pak už je tu poslední pracovní den před vánočními svátky! To nemůže znamenat nic jiného než kolektivní oslavy nadcházejícího volna. Když jste již přečkali i tuto předvánoční nástrahu, můžete na Štědrý den vyskočit z postele a začít vychutnávat atmosféru vánočních svátků v rodinném kruhu. Samotný Štědrý den ovšem není pro dospělé tak idylický jako programy v televizi, které mohou zabavit děti.

Vánoční televizní program je však každý rok podobný. Pohádky - staré české, novější. Nechybí ani staré dobré české i zahraniční komedie, muzikály My Fair Lady či Mary Poppins. Z obrazovek však zmizel vánoční hit - sovětská pohádka Mrazík, která se však vryla do duší dětí sedmdesátých a osmdesátých let a jejich rodičů navždy.

Dopoledne se strojí vánoční stromeček, jehož ozdoby také podléhají módě. Zatímco v minulém desetiletí se na něj věšely skleněné ozdoby nejrůznějších tvarů, umělé barevné svíčky a čokoládové figurky z vánočních bonboniér, které dostávali dospělí zadarmo v socialistických podnicích jako vánoční "přilepšení" od státu, v posledních letech se stává oblíbenou výzdobou přírodní ozdoby - červená jablíčka, ořechy, perníčky, slaměné či dřevěné ozdoby a klasické svíčky. Záleží však na rodině, co si na svůj stromeček pověsí - zda "socialistické" ozdoby, nebo přírodní anebo ozdoby "dovozové" v západním stylu.

Až do večera by si lidé měli nechat zajít chuť na maso a k obědu se spokojit podle staročeského zvyku s čočkou, nebo kubou a okurkou. Matky mezitím připravují štědrovečerní hostinu - bramborový salát, obalují řízky z kapra, vaří rybí polévku, některé dokonce pečou vánočku. Rodiče kontrolují dárky, a pokud je nemají zabalené, tak je nejvyšší čas tak učinit. Nesmí se ovšem zapomenout někam schovat a nejlépe se zamknout, aby nikdo nespatřil jejich vánoční tajemství, a hlavně aby menší děti nepřipravili o iluzi, že jim dárky přináší Ježíšek.

Ke štědrovečerní večeři se většinou schází celá rodina - tedy i babičky a dědečkové, neboť za největší bolest je považována samota o Vánocích. Lidé se snaží být k sobě ohleduplní, ale někdy se stává, že nahromaděný stres z předvánoční doby vybuchne právě na Štědrý večer, kdy se mohou lidé pohádat kvůli maličkostem, například kvůli připálenému řízku nebo když nemůžou najít ve skříni dárek. Vánoce jsou však tak velkým svátkem, že se lidé nakonec usmíří a společně zasednou ke štědrovečernímu stolu.

Od této chvíle nastává tzv. vánoční obžerství, kdy víme, že nemáme tolik jíst, ale hojnost pokrmů na stole nám podlomí všechna naše předsevzetí a vánoční hostinu končíme přejedení a v horším případě se zapíchlou kapří kostí v krku. Ano, je mnoho lidí, kteří Štědrý večer strávili na pohotovosti kvůli rybí kůstce.


Po večeři rodina odchází z pokoje, ve kterém je stromeček, aby mohl přijít Ježíšek a dát dárky pod stromeček. (To se říká malým dětem). V pokoji však ve skutečnosti zůstává většinou otec nebo dědeček, který dárky pod stromeček rozmístí a poté zazvoní zvonečkem..... A nastává chvíle, na kterou čekali malí i velcí - rozbalování dárků. Všichni mají radost, a když jí nemají, tak jí alespoň předstírají, aby jí nezkazili těm ostatním. Poté se rodina uvelebí před televizí a sleduje štědrovečerní program. Před půlnocí se někteří od obrazovek odlepí a jdou do kostelů na vánoční mši. Na tyto bohoslužby chodí i lidé, kteří jinak kostely pravidelně nenavštěvují. V mnohých kostelech je součástí obřadu i Rybova Česká mše vánoční.


Boží hod

25. prosince, tedy na Boží hod vánoční, a na sv. Štěpána 26. prosince se lidé vzájemně navštěvují a samozřejmě hodují, dívají se na televizi, chodí na procházky nebo jen zaslouženě odpočívají po předvánočním shonu a začínají se pomalu těšit na příští Vánoce a říkají si: "Příští rok se nebudu tolik přejídat. Přísahám."

Glazírované kaštany

Suroviny
200 g jedlých kaštanů
50 g cukru
60 ml vody
máslo

Příprava
V pánvi necháme na sucho pomalu roztavit cukr do zlatova. Přilijeme vodu, ale nemícháme(!). Necháme povařit. Přidáme oloupané kaštany, krátce povaříme a přidáme větší kus chladného másla. Kaštany povaříme a tím glazírujeme.

 

Kaštanové mousse

Suroviny
5 žloutků
3 bílky
75 g cukru krystal
120 g bílé čokolády
110 g kaštanového pyré
4 cl Tuzemáku
3 plátky želatiny
500 ml šlehačky

Příprava
Žloutek se ¾ cukru ušleháme v  teplé lázni do pěny. Rozpustíme čokoládu. Kaštanové pyré utřeme do hladka. Čokoládu a pyré vložíme do žloutkové směsi a důkladně promícháme. Želatinu změkčíme, rozpustíme a vetřeme do čokoládové hmoty.
Vyšleháme bílky a se zbytkem cukru vyšleháme do tuha. Vmícháme do čokoládové hmoty.
Na závěr přidáme šlehačku vše vyšleháme do tažné hmoty a nalijeme do sklenice .


Dnes je pondělí 10. května 2021
svátek slaví Blažena, zítra Svatava

Top 5 měsíce

Reklama

Reklama Eiskon

Reklama

Reklama

(c) 2001-2021 Větrník, s.r.o. Všechna práva vyhrazena. Kurzovka.