Cukrář.cz

ReklamaJak se vyráběla zmrzlina bez mrazáků?

02.09.2010 | Autor: Lucie Chvojková | Formát pro tisk | Zaslat mailem | Do oblíbených

Na reklamních poutačích mnoha českých cukráren stojí "pravá italská zmrzlina". Spojení, které má potvrdit výtečnost produktu. I za vznik této studené sladké pochoutky vděčí svět Itálii, jež přichází občas i s bizarními příchutěmi (čokoládovou s feferonkou, pivní) nebo romantickými variantami, jako je modrá zmrzlina s názvem mořský vánek, jakási středomořská varianta naší "šmoulí".
Jsou zpestřením zmrzlinového trhu, mají ale jepičí život a oblibu klasických chutí čokolády, vanilky, citronu nebo jahody nikdy nepřekonají.
Zmrzlina se v Itálii vyrábí už mnoho století. Napadlo vás někdy zamyslet se nad tím, jak se asi dělala zmrzlina v dobách, kdy neexistovaly mrazáky? Odpověď naleznete na Sicílii. Zde si totiž s výrobou předchůdce zmrzliny - ledové granity - uměli poradit ještě dávno před vynalezením elektrické energie, už ve třináctém století.
Sicílie byla tehdy pod arabskou nadvládou. Arabové posílali otroky pro sníh na vrcholky Etny a jiných hor a pak ho uchovávali v podzemních studnách - sněhárnách.
Tak sníh vydržel až do horkých letních měsíců, kdy si arabští králové, umoření tropickým vedrem, nechávali připravovat pro zchlazení ledové směsi s medem a šťávou vymačkanou z citrusů. Nazývali je scherbet - tedy sladký sníh. Odtud dnešní italský název sorbetto.
Jediným sladidlem tehdejší doby byl med, z něhož se ovšem granita dělat nedala. Arabové na sicilském pobřeží kolem Palerma ale našli rostlinu, která jim to umožnila - cukrovou třtinu.
Zmrzlina - italsky gelato (což doslova znamená zmrzlý) - vznikla následně, má však stejný původ. Dobové sněhárny vypadají buď jako studny, nebo jako podzemní kamenné bunkry. Sníh, který se zde uchovával, se vozil do měst na oslech a koních. Sněhárny můžete navštívit v sicilských horách, ale například také v Apulii dodnes.
Pokud se zastavíte v sicilské Sciacce, nezapomeňte navštívit bar Roma nedaleko přístavu. Jednoduché vybavení plastovými židlemi a stolky v baru by vás mohly od návštěvy odradit, ale nenechte se mýlit. Zde máte co do činění s tou nejlepší citronovou granitou na Sicílii, která se pyšní i hvězdičkou Michelin.
Když do baru zavítáte po ránu, můžete posnídat granitu ve sladké žemli. Zaručeně tu narazíte na charizmatického Aurelia Licatu, krále citronové granity.
Ledovou granitu vyráběli na Sicílii dávno před vynalezením mrazáku.

zdroj: ihned.cz


Dnes je neděle neděle 1. října 2023
svátek slaví Igor, zítra Olivie a Oliver

Top 5 měsíce

Reklama

Reklama Eiskon

Reklama

Reklama

(c) 2001-2023 Větrník, s.r.o. Všechna práva vyhrazena. Kurzovka.