Cukrář.cz

ReklamaŽelatina a zdraví /-1.

5.10.2020 | Autor: Jürgen Lebelt | Formát pro tisk | Zaslat mailem | Do oblíbených

Proč je želatina zdravá?

Želatina je velkým zdrojem bílkovin pro stavbu kolagenu. Ten je základní stavební jednotkou tvořící pojivovou tkáň a to především pohybového aparátu, chrupavek, kostí, vlasů, nehtů a pokožky. Kolagenu se někdy též říká „elixír mládí“. Na něm totiž mimo jiné záleží, jak mladě člověk vypadá a jak se pohybuje. Kolagen je také ve sklivci a v bělmě oka.
Výzkumem kolagenu se u nás celý profesní život zabýval profesor Adam z revmatologického ústavu v Praze - objevitel Geladrinku, který se prodává v lékárnách na regeneraci kostí pacientů trpících osteoartrózou (tedy onemocněním nosných kloubů). Je ale dobrý i pro sportovce k regeneraci kloubů. Dále existují také kosmetické krémy s obsahem kolagenu a pleťové masky.
Želatina má zkrátka vynikající vlastnosti. Ve vodě se varem rozpouští, chlazením tuhne, je podobná počátečnímu kolagenu, ze kterého vzniká. V cukrářství se využívá jejích želírovacích schopností. Želatina se ochucuje různými příchutěmi, hlavně citrónovou, ananasovou, pomerančovou, jahodovou, malinovou či po coca cole. Ovoce jí dodává i barvu.
Želatina je velmi čistý a jemný klih, který se získává vyvařením  surovin bohatých na kolagen. Vařením se kolagen přeměňuje na glutin, což je látka, která má rosolovací vlastnosti a je nejpodstatnější složkou želatiny. Želatina je tedy živočišného vepřového, hovězího či rostlinného původu z mořských řas.


„Živočišná“ vs. „rostlinná“ želatina

Typ želatiny se odvíjí od zdroje, ze kterého ji získáváme.

„Živočišná želatina“

Živočišná želatina se používá především v potravinářství k výrobě tlačenky, huspenin, dortů a hlavně cukrovinek, zejména známých kultovních želatinových výrobků HARIBO, například tradičních Goldbären. Formy na medvídky jsou navíc „vysypány“ kukuřičným škrobem, aby si na nich mohli pochutnat i lidé s coeliakií, tj. nemocí, kdy lidé nemohou konzumovat lepek (látka, kterou obsahují obiloviny, především mouka a výrobky z ní vzniklé). Přestože je želatina pro lidský organismus zdravá, jíme jí velmi málo. Odkláníme se od klasické stravy. Tlačenka má například popularitu především u starší generace.

Častý mýtus:
Lidé se často při konzumaci gumových medvídků bojí nemoci „šílených krav“, to je však zbytečné, protože zde se používá želatina vepřová.

„Rostlinná želatina“ – Agar

Agar je výživná potravina bez kalorií s obsahem mnoha minerálů. Získává se z vodních rostlin – řas – ruduch, které žijí v hloubce 80 metrů. Agar vzniká z rostlinných slizů - agarofytů. Proces výroby agaru je velmi náročný jak technologicky, tak i finančně.
 Řasy jsou oblíbenou zeleninou Dálného východu, známou v Japonsku a Číně dva tisíce let.
Ve výživě Asiatů hraje významnou roli, neboť je zdrojem proteinů a minerálů. Řasy se nejprve musí sklidit během letních a podzimních měsíců, zbavit vody a usušit za nízkých teplot. Agar má ve výsledku světlou barvu a nevýraznou chuť a je bez kalorií. Prodává se ve formě prášku, plátků či hranolků. Na 100 % nahradí živočišnou želatinu, její želírovací vlastnosti jsou několikanásobně vyšší. Hodí se na zákusky, aspiky, eventuelně místo jíšky.  Používají ji hlavně vegetariáni.
 Mimo potravinářství se využívá na výrobu gelů, šampónů, v lécích jako plnidlo, v chirurgii na výrobu vstřebatelných nití a v mikrobiologii k výrobě půd, na kterých se pak pěstují bakterie.
 Agar je protizánětlivý, obsahuje flucoidan, který pomáhá při rakovině prsu, také je bohatý na železo, jód a vápník. Je vhodný pro obézní pacienty, protože působí jako mírné projímadlo, pomáhá snížit nadváhu, při zácpě, při vysokém tlaku a onemocnění střev. Není nedostatkovým zbožím, dá se koupit v lékárnách, drogériích či prodejnách zdravého životního stylu. Agar se nemusí jíst jen v pokrmech, dá se v práškové formě rozmíchat, dávkuje se jedna lžíce do sklenice vody a může se takto pít denně pro regeneraci.
Firma HARIBO má pro spotřebitele, kteří nechtějí produkty živočišného původu, ale přesto mají chuť na něco dobrého, zajímavé inovace. Vyrábí produkty z rostlinné želatiny – Agar – například oblíbené Berries.

- pokračování -


Dnes je sobota 25. září 2021
svátek slaví Zlata, zítra Andrea

Top 5 měsíce

Reklama

Reklama Eiskon

Reklama

Reklama

(c) 2001-2021 Větrník, s.r.o. Všechna práva vyhrazena. Kurzovka.