Článek ze serveru Cukrář.cz (www.cukrar.cz)


Všechna práva vyhrazena (c) 2001 Větrník, s.r.o.
Upozornění: Doslovné ani částečně přebírání tohoto materiálu není povoleno bez předchozího písemného svolení spol. Větrník, s.r.o.
Takto vytištěná stránka není dokladem shody vytištěného textu se skutečným článkem a jako taková nemůže ani být použita.


Gumpasta

Autor: Tomáš Sedláček
Datum vydání: 2.5.2021
URL: http://www.cukrar.cz/show.asp?id=5737

Gumová pasta je lepší na praci nez například marcipan, je hladká, dá se vyhladit do tloušťky jako papir, ovšem po uschnuti tvrdne, tim pádem se i láme, proto se například do okvětnich listků květin/lilie/ dávají drátky apod.

Gumová pasta je lepší na praci nez například marcipan, je hladká, dá se vyhladit do tloušťky jako papir, ovšem po uschnuti tvrdne, tim pádem se i láme, proto se například do okvětnich listků květin/lilie/ dávají drátky apod. Nevýhodou je, že schnuti trvá několik desitek hodin, i dny. Barvi se předem, ale pokud to berete opravdu važně, airbrush/strikaci pistole vám nesmi chybět, idealní je pořízená z modelařské prodejny. Gumpastu lze uchovat i několik mesiců, ovšem velmi dobře zabalenou v ledničce, bez přistupu vzduchu.

Suroviny
Gumová pasta (cca.0,5kg):
1 vrchovatá polévková lžíce glukózy
3 polévkové lžíce vody
1 polévková lzice gumy
400-500 gr. moučkového cukru
lze pridat lžičku citronové šťtávy, nemusí být

Postup
V teplé vodě rozpustte glukózu, smíchejte gumu s 1/4 cukru a spojte s vodou a glukózou. Dobře smichejte, postupne za stálého propracování přidávejte cukr.
*Gum-tex™, tragacanth gum, gum arabic, pod těmito názvy hledejte, prvně jmenovaná je komerčně použivaná, nejrozšiřenejsí gumova směs, doufejme že i nejdostupnejsi, kilogram asi za 1000 Kč.

 


Vytisknuto dne 14.5.2021 ze serveru
Cukrář.cz (www.cukrar.cz)
Konec článku