Článek ze serveru Cukrář.cz (www.cukrar.cz)


Všechna práva vyhrazena (c) 2001 Větrník, s.r.o.
Upozornění: Doslovné ani částečně přebírání tohoto materiálu není povoleno bez předchozího písemného svolení spol. Větrník, s.r.o.
Takto vytištěná stránka není dokladem shody vytištěného textu se skutečným článkem a jako taková nemůže ani být použita.


Vyšší sklizeň cukrové řepy

Autor: Radim Řezáč
Datum vydání: 4.12.2003
URL: http://www.cukrar.cz/show.asp?id=511

V letošním roce se očekává vyšší sklizeň cukrovky než loni.


fiogf49gjkf0d
Pěstitelé cukrové řepy na Ústeckoorlicku očekávají letos vyšší výnosy, než měli v loňském roce. Jejich situace se však přesto spíše zhorší, protože cukrovary snížily dohodnuté množství dodávek o 25 procent, což se promítne do výdělku zemědělců. Problém je vyloženě v cenách, bude to mít ekonomické dopady, řekl dnes ČTK ředitel tamní Agrární komory Václav Koblížek.
    Normální výkupní cena cukrovky je podle Koblížka 980 korun za tunu. Zmíněné dodávky "nad plán" se však uskutečňují za poloviční ceny kolem 500 korun za tunu, které navíc producenti dostanou až za rok. "Kopíruje to v podstatě náklady, když vezmu v úvahu chemii, práci, odvoz a skladování," uvedl.
    Krach pěstitelů však zatím podle něj nehrozí. "Není to takový rozměr výroby, že by to úplně zlikvidovalo podnik," míní.
Cukrovary podle něj přikročily ke snížení odebíraného množství řepy poté, co kvóty zrušil Ústavní soud. Po vstupu do EU je však Česká republika bude muset obnovit.
    Ústeckoorličtí oseli řepu zhruba na tisíci hektarech  Celkem sklidili asi 60.000 tun, o 12.000 tun více než loni. Řepa podle ředitele obsahuje více cukru. Pomohlo tomu letošní slunné a suché počasí. Sklizeň je v závěrečné fázi, dokončuje se odvoz na skládku cukrovarů, uzavřel Koblížek.

Vytisknuto dne 8.5.2021 ze serveru
Cukrář.cz (www.cukrar.cz)
Konec článku