Článek ze serveru Cukrář.cz (www.cukrar.cz)


Všechna práva vyhrazena (c) 2001 Větrník, s.r.o.
Upozornění: Doslovné ani částečně přebírání tohoto materiálu není povoleno bez předchozího písemného svolení spol. Větrník, s.r.o.
Takto vytištěná stránka není dokladem shody vytištěného textu se skutečným článkem a jako taková nemůže ani být použita.


Kobliha cukrářská či pekařská?

Autor: Jan Jaderný
Datum vydání: 12.10.2016
URL: http://www.cukrar.cz/show.asp?id=3178

koblihy jsou výrobkem moučným a mohou je proto vyrábět jak cukráři, tak i pekaři. Tradice masové výroby a konzumace koblih v masopustním období je v Rakousku populární dodneška.


fiogf49gjkf0d

 

Kobliha

Kobliha cukrářská či pekařská?cukrářská i pekařská

Ve třicátých letech se v Rakousku řešil spor o tom, kdo smí péct masopustní koblihy, kterým se v Rakousku říká Faschingskrapfen. Cukráři tvrdili, že výroba masopustních koblih patří do cukrářské dílny a pekaři byli opačného názoru ve svůj prospěch. Spor obou profesí se dostal až před Rakouský spolkový soudní dvůr. Vysoká instituce spravedlnosti rozhodla šalamounsky, že koblihy jsou výrobkem moučným a mohou je proto vyrábět jak cukráři, tak i pekaři. Tradice masové výroby a konzumace koblih v masopustním období je v Rakousku populární dodneška.

Pozor na kachní vejce

Poměrně málo se ví, že v kachních vejcích lze nalézt živé a nebezpečné bacily paratyfu. Jsou známy případy, že po použití krémů nebo cukroví připravených ze syrových kachních vajec se dostavily průjmy a horečky. Kachní vejce jsou dosti podobná slepičím a jejich tepelná úprava by měla trvat minimálně osm minut. Teprve tato doba zaručuje zničení eventuálních paratyfových bacilů.

Věčná čokoláda

V Brazílii byla kdysi vynalezena tzv. "věčná čokoláda", která se neliší od pravé čokolády vzhledem a ani chutí. Rozdíl je jen v tom, že "věčná" čokoláda se velmi pozvolna rozpouští., a tak je možné si i na malém kousku pochutnat i několik hodin. přitom tato čokoláda působí dojmem jakoby byla stále čerstvá a nová.

 


Vytisknuto dne 8.5.2021 ze serveru
Cukrář.cz (www.cukrar.cz)
Konec článku