Článek ze serveru Cukrář.cz (www.cukrar.cz)


Všechna práva vyhrazena (c) 2001 Větrník, s.r.o.
Upozornění: Doslovné ani částečně přebírání tohoto materiálu není povoleno bez předchozího písemného svolení spol. Větrník, s.r.o.
Takto vytištěná stránka není dokladem shody vytištěného textu se skutečným článkem a jako taková nemůže ani být použita.


Vyrábíme banketky

Autor: red.
Datum vydání: 1.11.2021
URL: http://www.cukrar.cz/show.asp?id=5771

Charakteristické je dvoustupňové vedení těst: z recepturního droždí, enzymu a části mouky se připraví řídký kvasný stupeň, který se nechá řádně prokvasit. Teprve pak se přidávají zbývající suroviny z receptury.

Zařazení: patří mezi běžné pšeničné pečivo

Výroba probíhá téměř stejně jako u ostatních druhů běžného pečiva, hlavním rozdílem je pouze gramáž.
 Běžné pečivo se vyrábí z kynutých těst, jejichž základní složkou je pšeničná mouka hladká pekařská Speciál.
Charakteristické je dvoustupňové vedení těst: z recepturního droždí, enzymu a části mouky se připraví řídký kvasný stupeň, který se nechá řádně prokvasit. Teprve pak se přidávají zbývající suroviny z receptury. Těsto se vymísí a nechá se opět zrát. Doba zrání u většiny kynutých těst je 30 minut. Nepřímé vedení těst je však méně náročné na suroviny, je však zdlouhavější.
Vyzrálé těsto se strojem dělí na klonky, ty se ztuží a poté se nechají několik minut mírně nakynout. Po ztužení se tvarují do tvaru banketky. Dělením a tvarováním se narušila lepková síťovina těsta a vypudily se kypřící plyny, proto musí tvarované kusy znovu kynout. Dokynutí nesmí probíhat v průvanu nebo v příliš suchém prostředí. Za optimální podmínky ke kynutí se považuje teplota ovzduší 30°C - 35°C a relativní vlhkost 75 – 80%. Těstové kusy se odsazují na plech. Plechy se ukládají na vozíky a dopraví do kynárny v prostoru pekárny.
Povrch dokynutých těstových kusů se před sázením upravuje vlažením, sypáním atd. K vlažení se používají kartáče namáčené do vody. Pece se při výrobě banketek vytápí na 250°C - 270°C. Doba pečení se pohybuje kolem 12 – 30 minut.

Energetická hodnota: 1407 kJ
Hmotnost: 25g
Složení surovin: pšeničná mouka, voda, rostlinný olej, cukr, kukuřičná vláknina, sladová moučka, droždí, sůl, kmín
Trvanlivost: 1 den


Vytisknuto dne 1.12.2021 ze serveru
Cukrář.cz (www.cukrar.cz)
Konec článku