Článek ze serveru Cukrář.cz (www.cukrar.cz)


Všechna práva vyhrazena (c) 2001 Větrník, s.r.o.
Upozornění: Doslovné ani částečně přebírání tohoto materiálu není povoleno bez předchozího písemného svolení spol. Větrník, s.r.o.
Takto vytištěná stránka není dokladem shody vytištěného textu se skutečným článkem a jako taková nemůže ani být použita.


Pajerský koláč

Autor: Marie Šubová
Datum vydání: 4.9.2020
URL: http://www.cukrar.cz/show.asp?id=3651

Na plech položíme namaštěný papír (pergamen apod.), posypeme hrubou moukou, na něj položíme placku asi 0,5 cm silnou, pomažeme tvarohem a přehneme okraje tak, že z kruhového tvaru vznikne čtverec, tvaroh posypeme strouhaným perníkem.

Kynuté těsto: 25 dkg tuku (1/2 másla, 1/2 Hera), 15 dkg cukru, 4 žloutky (bílky upotřebíme do tvarohové náplně), utřeme a přidáme 1 kg mouky (1/2 hladké, 1/2 pologrubé, sůl, kvásek z 0,25 l mléka a 5 dkg kvasnic.
Vše provádíme v teple. Množství těsta na jedek koláč 25 - 28 dkg.

Tvarohová náplň: 5 kostek tvarohu (1.25 kg), 40 dkg pískového cukru, 25 dkg másla (nebo šlehačka a smetana), 10 dkg hrozinek, 2 balíčky vanilkového cukru, citronová kůra, sníh z bílků (může se přidat). Je-li tvaroh tvrdý - tuhý přidáme smetanu, aby se dobře mazal.

Pracovní postup: na plech položíme namaštěný papír (pergamen apod.), posypeme hrubou moukou, na něj položíme placku asi 0,5 cm silnou, pomažeme tvarohem a přehneme okraje tak, že z kruhového tvaru vznikne čtverec, tvaroh posypeme strouhaným perníkem, necháme 10 - 15 minut kynout, pečeme ve středně vyhřáté troubě asi 10 minut, vychladlý koláč polejeme mírně rozehřátým máslem (musí zůstat hůsté, neškvařené). Máslo necháme trochu zatuhnout a pak koláč poprášíme cukrem.


Vytisknuto dne 19.9.2020 ze serveru
Cukrář.cz (www.cukrar.cz)
Konec článku