Článek ze serveru Cukrář.cz (www.cukrar.cz)


Všechna práva vyhrazena (c) 2001 Větrník, s.r.o.
Upozornění: Doslovné ani částečně přebírání tohoto materiálu není povoleno bez předchozího písemného svolení spol. Větrník, s.r.o.
Takto vytištěná stránka není dokladem shody vytištěného textu se skutečným článkem a jako taková nemůže ani být použita.


Vyhláška o požadavcích na prodej potravin zlikviduje obchody

Autor: CTK
Datum vydání: 19.7.2002
URL: http://www.cukrar.cz/show.asp?id=290

Vyhláška o hygienických požadavcích na prodej potravin a rozsah vybavení prodejen, kterou připravilo ministerstvo zdravotnictví, by mohla zlikvidovat řadu především malých obchodů.

fiogf49gjkf0d
Vyhláška o hygienických požadavcích na prodej potravin a rozsah vybavení prodejen, kterou připravilo ministerstvo zdravotnictví, by mohla zlikvidovat řadu především malých obchodů. Vyhláška, která jde v řadě případů nad rámec evropské směrnice, ale i stavebního zákona, totiž podle
Svazu obchodu zavádí řadu velmi finančně náročných a přitom
nesmyslných požadavků.
Jako nebalené potraviny by se například mohlo samoobslužně prodávat jen ovoce a zelenina, chléb a pečivo bez plnění a ozdob. Přitom za ozdobu je považována i sůl na pečivu, sdělila členka představenstva Svazu obchodu Jana Kváčová. Takové opatření by omezilo především spotřebitele a přineslo by zdražení zboží, protože řadu produktů nyní prodávaných samoobslužně by mohly obchody prodávat jen u obsluhovaných pultů, což by s sebou neslo vyšší náklady.
Pro menší obchodníky by však největší problém znamenaly požadavky na samotné prodejny. Například v jakékoli prodejně, kde je prodáváno nebalené zboží u pultu, by musely mít prodavačky k dispozici umyvadlo s bezdotykovou, tedy senzorem ovládanou, baterií s vodou nad 45 stupňů. Přitom například ve stáncích s tepelně upravovaným občerstvením, které zákon nepovažuje za prodejnu ale stravovací zařízení, jsou požadavky na hygienu mnohem mírnější.
Ve všech prodejnách, kde se nebalené potraviny připravují k prodeji by obchodníci museli mít zavedenou klimatizaci. Přitom vyhláška jasně nestanovuje zda takto přísné požadavky bude uplatňovat jen na nově stavěné obchody nebo i na stávající. Pokud by stavební úpravy měly platit i pro stávající obchody nepočítá vyhláška z žádnou lhůtou, do které by bylo nutné provozovnu přestavět. Viceprezident Svazu obchodu Petr Brožek připomněl, že vzhledem k tomu, že vyhláška ukládá podnikatelům povinnosti a omezuje podnikatelskou činnost, což může jen zákon, doporučila ji přepracovat také legislativní rada vlády.

Vytisknuto dne 19.2.2020 ze serveru
Cukrář.cz (www.cukrar.cz)
Konec článku