Článek ze serveru Cukrář.cz (www.cukrar.cz)


Všechna práva vyhrazena (c) 2001 Větrník, s.r.o.
Upozornění: Doslovné ani částečně přebírání tohoto materiálu není povoleno bez předchozího písemného svolení spol. Větrník, s.r.o.
Takto vytištěná stránka není dokladem shody vytištěného textu se skutečným článkem a jako taková nemůže ani být použita.


Koláče

Autor: Libuše Bažantová
Datum vydání: 14.1.2002
URL: http://www.cukrar.cz/show.asp?id=172

Mouku prosejeme do mísy a uděláme důlek. Do důlku rozdrobíme droždí, posypeme špetkou cukru a můžeme nechat krátce rozpustit. Zalijeme malou částí vlažného mléka (zbytek mléka ponecháme stranou), prošleháme vařečkou a přimícháme malou část mouky

fiogf49gjkf0d
INGREDIENCE
500 g hladké mouky
100 g polohrubé mouky
100 g cukru
100 g oleje
250 ml mléka
1 kostka droždí
2 žloutky
citrónová kůra
špetka soli

POSTUP PŘÍPRAVY
Mouku prosejeme do mísy a uděláme důlek. Do důlku rozdrobíme droždí, posypeme špetkou cukru a můžeme nechat krátce rozpustit. Zalijeme malou částí vlažného mléka (zbytek mléka ponecháme stranou), prošleháme vařečkou a přimícháme malou část mouky až vznikne řídké těsto, které necháme v teple vykynout asi 10 minut. Mezitím dáme do zbytku mléka cukr, sůl a citrónovou kůru a vše rozpustíme a nahřejeme na teplotu 30 °C. Směs přilijeme do vykynutého těstíčka - kvásku a spolu s olejem vypracujeme hladké nelepivé těsto. Necháme v teple vykynout. Těsto dobře promícháme a opět necháme vykynout.
Hotové těsto nakrájíme na malé kousky ze kterých uděláme kuličky. Pomocí skleničky nebo speciálního tvořítka "mačkáme" koláčky, již na tukem potřeném plechu, případně těsto do požadovaného tvaru tvarujeme prsty. Poté koláče ozdobíme různými druhy ovoce, např. borůvky, meruňky, švestky apod. Rovněž můžeme potřít povidlovou, makovou nebo tvarohovou náplní. Nazdobené zpravidla sypeme drobenkou, necháme krátce v teple nakynout a pečeme v předehřáté troubě při teplotě 180 °C do světle hnědé barvy.

Vytisknuto dne 21.10.2020 ze serveru
Cukrář.cz (www.cukrar.cz)
Konec článku