Článek ze serveru Cukrář.cz (www.cukrar.cz)


Všechna práva vyhrazena (c) 2001 Větrník, s.r.o.
Upozornění: Doslovné ani částečně přebírání tohoto materiálu není povoleno bez předchozího písemného svolení spol. Větrník, s.r.o.
Takto vytištěná stránka není dokladem shody vytištěného textu se skutečným článkem a jako taková nemůže ani být použita.


Závin z taženého těsta

Autor: Libuše Bažantová
Datum vydání: 1.9.2008
URL: http://www.cukrar.cz/show.asp?id=1114

Mouku prosejeme se solí. Tuk rozehřejeme a 2 lžíce přidáme do vody s octem nebo citrónovou šťávou, přilijeme k mouce a zpracujeme tužší těsto, podle potřeby přidáme mouku. Potom těsto vytloukáme, až je hladké a nechytá se válu.

fiogf49gjkf0d

INGREDIENCE
200 g hladké mouky
špetka soli
asi 60 g tuku
100 ml horké vody
1 lžička vinného octa nebo citrónové šťávy
50 g mouky na vyválení
strouhaný perník nebo sušené pšeničné klíčky
800 g vykrájených jablek
skořicový cukr
100 g rozinek, popř. 100 g nahrubo nakrájených ořechů

POSTUP PŘÍPRAVY
Mouku prosejeme se solí. Tuk rozehřejeme a 2 lžíce přidáme do vody s octem nebo citrónovou šťávou, přilijeme k mouce a zpracujeme tužší těsto, podle potřeby přidáme mouku. Potom těsto vytloukáme, až je hladké a nechytá se válu. Vložíme je do mikroténového sáčku a necháme je nad párou nahřát. Pak těsto rozválíme a na moukou posypané utěrce je vytahujeme, až je průhledné. Pokapeme je rozehřátým tukem, posypeme perníkem nebo klíčky, na plátky nakrájenými jablky, skořicovým cukrem, propláchnutými rozinkami, ořechy. Těsto pomocí utěrky stáčíme a zároveň kropíme tukem. Závin přendáme na tukem potřený plech (nebo vyložený pečicím papírem), potřeme je tukem či olejem a vložíme do trouby vyhřáté cca na 210°C a upečeme. Závin znovu potřeme zbylým tukem, ještě teplý pocukrujeme a nakrájíme.


Vytisknuto dne 4.3.2021 ze serveru
Cukrář.cz (www.cukrar.cz)
Konec článku